Photoshop CS6 Yenilikleri : Crop Tool

Crop Tool

Crop Tool

Herkese tekrar merhaba Adobe‘nin yeni sürümü olan Photoshop CS6‘nın yeniliklerinden bahsetmeye devam ediyorum. Sizlere bugün bahsedeceğim yenilik “Crop Tool” da yapılan yenilikler. Photoshop CS5 de sıkça kullandığımız Crop Aracında pek bir yenilik yoktu, ancak Photoshop CS6 sürümünde bu araç gerçekten çok geliştirilmiş diye düşünüyorum. Şimdi isterseniz sizlere bu yeniliklerden kısaca bahsetmek istiyorum.

Crop Tool

Crop Tool


İlk olarak bence aracı seçer seçmez fark ediliyor, aracı seçtiğiniz anda çalışma alanının tamamı da seçilmiş oluyor ve köşeden tutup istediğimiz gibi kırmak istenilen alanı seçebiliyorsunuz. Kırpmak istenilen alanı seçtikten sonra “Enter” tuşuna basarak kolayca kırpma işlemini de gerçekleştirmiş oluyoruz. Aynı zamanda çalışma alanımızda farklı işlemlerimizi gerçekleştirirken arada tekrar Crop Aracına bastığımıza anda seçim alanı tekrar geliyor işte bence en büyük yenilikte burada başlıyor. Seçim alanının herhangi bir köşesinden tutup düzelttiğimiz anda önce yaptığımız kırpma işlemlerinin aslında bellekte tutulduğunu ve adeta bir maskeleme işlemi yapmışcasına geri alına bilip ve istenilen şekilde düzeltilmesine izin veriyor. Diğer bir özelliğimiz ise üst taraftaki kontrol panelinde farklı kırpma seçenekleri sunan seçimlerin bulunduğu açılır bir menü. Bu menüdeki seçenekleri kullanarak kırpma aracımıza basitçe yeni yetenekler kazandırabiliriz.

Bu makalemde sizlere Photoshop CS6 ile Crop Tool‘a gelen bazı yeniliklerden bahsettim umarım yararlı olmuştur. Herkese iyi günler dilerim, diğer makalelerde görüşmek üzere hoşçakalın… 🙂

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir