Exchange Server 2013 Yenilikleri

Exchange Server 2013

Exchange Server 2013

Bildiğimiz gibi Microsoft Exchange Server 2013 Preview artık TechNet’den indirilebilir. Microsoft,  bu yeni ürünü ile birlikte bize birçok yenilik ve kolaylık sağlayacaktır. Bu yeni ürünün kurulumuna geçmeden, önceliklere bu yeniliklere bir göz atalım.

Exchange Server 2013 Sunucu Rolleri : 

Sizlerinde hatırladığı gibi Exchange Server 2007 ile beraber, 5 farklı rol kurabilmeyi sağlayan bir yapı ile karşılaşmıştık. Bu yapı Exchange Server 2010’da da değişmemişti. Ancak görüyoruz ki Exchange Server 2013 ile beraber bu yapıda bazı değişiklikler olmuş. Bir önceki sürümde 5 olan rol sayısı 2 ye düşürülmüş. Şimdi bu rollere birlikte göz atalım.

Client Access Server Role:

Exchange Server 2010 ile birlikte yükün çoğunu CAS sunucuları çekmeye başladı. Public Folder bağlantıları haricindeki tüm yükü bu sunucular çekiyor da diyebiliriz. CAS sunucular  Authentication, Redirection ve Proxy görevlerinin üstensinden geliyor.CAS sunucular hakkında biraz daha bilgi vermek gerekirse; bu sunucular üzerlerinde data bulundurmazlar ve bize POP, SMTP, IMAP ve HTTP protokol hizmetlerini sunar.

Mailbox Server Role: 

Mailbox Server Rolü; mimarideki Client Access Protokolleri, Hub Transport Servisi, Mailbox Database Yapısı ve Unified Messaging gibi bileşenleri içerisinde barındırmaktadır. Bu rol bir Cilent’e verilen mailbox’un bütün bileşenlerine sahiptir.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir